Žádné holínky k fraku

2. března 2010 v 12:00 |  Zajímavosti o arabských koních
Chcete letos předvést Vašeho koně na přehlídce nebo svodu? Domníváte se, že je Váš miláček dostatečně krásný? K úspěšnému předvedení patří víc než přejet jednou hřbílkem přes srst. Sledujte prosím následujících šest tipů pro úspěšné předvedení Vašeho koně. Řada nadějných koní se dostatečně dobře "neprodává": pro vycepování vítěze a vysoké hodnotící známky by měli být lépe připraveni a vybráni. Anna Aaby - Erikson, známá chovatelka a rozhodčí trakehnerů, vyprávěla o anglickém rozhodčím, který se jednoho předvaděče, jenž svému koni zapletl ocas, ale nikoliv hřívu, zeptal: "Také si berete k večeři frak s gumovými holínkami?"

Zde je několik pokynů k účasti resp. organizaci přehlídek nebo svodů:
1) Krmte svého koně přiměřeně, včetně minerálů a vitamínových prvků. Konzultujte to se specialistou na výživu koní. Odčervujte minimálně čtyřikrát ročně, přípravky střídejte. Každoročně nechte zkontrolovat zuby a ošetřit je, pokud je třeba. Když Vaše mladé zvíře během růstu vypadá trochu hubeně a srst působí matně, může způsobit zázrak přidání (postupně se zvyšující) až do 1/4 litru rostlinného oleje do potravy dvakrát denně.

2) Zajistěte, aby Vašeho koně každých 8 týdnů (v létě rostou kopyta rychleji než v zimě) ostrouhal kovář, který se dobře vyzná v korektuře kopyt. Požádejte ho, aby obrus kopyt několik dní před přehlídkou nebo svodem naposledy vyzkoušel. Na přehlídku nebarvěte kopyta na černo, ale použijte tuk na kopyta nebo polituru přírodní barvy.

3) Umyjte Vašeho koně den předem šamponem pro koně včetně ocasu a hřívy. Pro šimly byste měli zvolit bodrý prostředek - to pomáhá proti zažloutnutí. U tmavých koní se radši vyvarujte šamponů, které obsahují heřmánek nebo jiné zesvětlovače. V studených dnech musí stačit vydrhnutí teplým vlhkým ručníkem.

4) Ostříhejte hřívu rostoucí přes okraj uší, odstraníte přebytečné vlasy na hlavě a zadní straně holeně. Ostříhejte kaštánky a zlikvidujte vajíčka střečků v srsti speciálním nožem resp. zvláštní pemzou ( obojí k dostání v obchodech s jezdeckými potřebami).

5) Předtím než vstoupíte do ringu, můžete zvýraznit partie očí a tlamy dětským olejem a vysoký lesk srsti docílit sprayem "Show Sheen". Zvykněte koně včas na hluk a pach.

6) Předvádějte tří a víceleté hřebce s udržovaným , dobře padnoucím udidlem, na oprati nebo koženém vodítku (řetěz přes nos nebo pod bradou je nažádoucí!). Lonže nejsou vhodné a dokonce potenciálně nebezpečné. Nesmíte bránit soudci v pohledu na Vašeho koně.
Při zastavení ruce a vodítko držet dostatečně daleko od tlamy zvířete na straně rozhodčího. Během předvádění omezte hlasové povely a projevy na absolutní minimum.

7) Tradice považuje za správné oblečení pro předvádějícího bílou košili a bílé kalhoty, které ale na většině přehlídek nejsou závazně předepsány.

8) V týdnech před událostí byste měli s koněm pravidelně pracovat. Naučte nováčka pohybovat se správně na ruce v chůzi i klusu do trojúhelníku ve směru hodinových ručiček. Nakonec docílíte odpoutané, přímočaré posílení a dosáhněte, aby Váš koník stál pokud možno bez pohybu v takzvaném "otevřeném postoji", všechny čtyři nohy viditelné pro rozhodčího. Pro klasifikaci k zapsání hřebce naučte také běh resp. skok ve volnosti (rozměry a vzdálenosti zjistit dotazem na svazu).

9) Pro kancelář výstavy nebo delegáta svazu připravte ve "velký den" požadované dokumenty a certifikáty, nejlépe originály. Vždy přijížděte včas, je lepší rezervovat si nějaký čas pro neočekávané události.

10) Pokud jste vy sám hostitel či organizátor výstavy či svodu, ujistěte se prosím, že je k dispozici hala minimálně 20x70m, zejména pro skok ve volnosti. Když to není možné, musí být k dispozici dobře a vysoko oplocený čtyřúhelník stejné velikosti. Pokud bude předvádění venku, mějte připravené pláštěnky pro inspektory. Nechte plochu uvláčet , zarovnat, vyčistit od hnoje a pokropit proti prachu (ale velmi opatrně a ne skrznaskrz!!!!). Týmu svazu zašlete přesný plán cesty. Postarejte se, aby všichni pomocníci, vlastníci, koně i dokumenty byli v pohotovosti, aby byl zaručen plynulý průběh. Pomůže také rozmnožené pořadí startu, které se vyvěsí i ve stáji.

A nyní jen hodně štěstí na výstavě či svodu ! dle zahraničních materiálů L. Sodomková

Kassey v zimě, foto: Adéla Kluchová
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Marie Marie | 5. března 2010 v 10:17 | Reagovat

Dobrý článek k pořipravovaným svodům.Ono to fakt není sranda, připravit koně na svod, kde jde o každou setinku bodu že?Máš Kassey moc hezký blog a jsi moc hezká arabka

2 Iveta Iveta | 10. března 2010 v 9:39 | Reagovat

Svody, taky jedeme s naší kobčou a máme trému jako bychom měli vystoupit my sami.Je to fajn článek, taková kuchařka, jak udělat aby byla klisna krásná a je fakt, že záleží i na maličkostech. Moc dík.

3 Jana Jana | 15. března 2010 v 11:18 | Reagovat

Jakmile přijde období svodů, tak začíná už konečně jaro.Tak snad už zima nám dá sbohem.

4 Hanka Hanka | 24. března 2010 v 13:23 | Reagovat

Máš pravdu, jak jsou svody je jaro. Tohle období, kdy ještě není horko, ale už je teplo cítit mám nejraději a koně asi taky, až na ty šílené chomáče chlupů, které se z nich nyní valí.Moc krásné a zajímavé články a super fotky. [3]:

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama