Únor 2010

Nabídka portrétů vašich koní

15. února 2010 v 11:27 Můj deníček
Každý z Vás určitě touží, mít svého miláčka vyobrazeného a visícího na zdi. Měla jsem možnost vidět velké množství portrétů koní, některé byly zdařilé o některých bych řekla, že byl problém identifikovat vyobrazené zvíře.
Jedna z mých obdivovatelek má dar od Boha, a to v malování koní, včetně arábků. Pokud i Vy budete chtít namalovat Vašeho čtyřnohého partnera, stačí se s renatou domluvit na všem podstatném.
Zde je kontakt : Renata Trčková, LDS A/1, Bělá 150, 789 52 Konice, nebo na můj email.

Zde jsou ukázky Renaty práce
S hennou k vítězství

10. února 2010 v 12:17 Zajímavosti o arabských koních
Při prvním pohledu na koně v předváděcím kruhu tuniského závodiště v kassar Saidu se Evropan na okamžik zarazí: do očí padne nápadně oranžové zbarvení na lysině a znaky na nohou. Pomyšlení na ochranu před africkým sluncem je správné jen zčásti: zářící oranžová je henna, která má u závodních koní působit jako nositelka štěstí.

Víc arabů než plnokrevníků
Tradice a moderna se v této arabské krajině na africkém kontinentu mísí jak v každodenním životě tak na závodní dráze. Závodní den na "Ippodrome de Kassar Said" přitahuje velkou část obyvatelstva, oblek šitý na míru stojí vedle tradičního oděvu, dostihová skupina 1 je vystřídána okázalým procesím vyzdobených berberských koní. A v neposlední řadě je samotný význam cvalového závodu už na vstupence zřetelným ukazatelem na kulturu země ve vymezení k Evropě: tady je hlavní událostí dne jakož i celé dostihové sezony, která končí v brzkém létě, "Velká cena prezidenta republiky", při které o dotaci 55.000 dinárů (cca. 42.000 EUR) si měří síly arabští plnokrevníci v dostihové skupině 1. Derby tříletých anglických plnokrevníků naproti tomu probíhá v předprogramu a vyplácí se rovná polovina peněžní ceny. taky poměr dostihů má tady opačné znaménko v porovnání s dostihovými dny v Evropě: čtyři dostihy arabů stojí proti dvěma dostihům pro anglické plnokrevníky, mimo to několik dostihů berberů a arabo-berberů takzvaně jako rámcový program.

Vážnost života začíná brzy
Sázet se smí samozřejmě také v Kassar Saidu. V Tunisku různá jsou náboženství nejen tolerována, ale pokládána za docela samozřejmé. Muezzin sice volá pětkrát denně , ale Tunis disponuje také skvostnou katedrálou a v židovské čtvrti pulzuje život.
V Tunisku začínají arabové svou dostihovou kariéru už jako dvouletí. Samozřejmě jako silní dvouletí, protože sezona začíná pro koně narozené mezi lednem a březnem teprve v říjnu a listopadu. Hvězdou lonské aukce byl hnědý syn Samira Lahn, který vynesl 16.500 dinárů (cca. 12.500 EUR) - za obecně opravdu výhodné koně v Tunisu značná suma, která se při pohledu na atleticky stavěného, harmonického hnědáka samozřejmě zdá být oprávněná.

Francouzští špičkoví žokejové
Na závodišti Kassar Said je na programu "Velká cena prezidenta republiky", 17 koní točí své okruhy v předváděcí aréně - ne všichni klidní a než aby byl shozen žokej, sedí na koni pečovatel, aby pomohl vodiči zkrotit temprament koně. Pak následuje start a 17 koní bojuje o nejlepší místa. Uvnitř dráhy popojíždí auto, kameraman je těsně u celého dění. Odsud má razatní arabské plnokrevníky na dosah, vidí jak v poli postupují, propadají se, slyší co na sebe v tomto dostihu z větší části francouzští špičkoví žokejové volají. S lehkostí běží tříletý ryzák Kammoun pod francouzským žokejem S. Leloupem polem na vzdálenost 1 700 metrů dopředu, aby porazil konkurenci o několik délek.Henna na ušlechtilém čele a na čtyřech bílých nohách splnila svůj úkol...
dle zahraničních materiálů L. Sodomková


"Hm tak taky zkusím hennu a vyhraju",foto Zuzana Telcová