Minulost je zárukou budoucnosti

5. listopadu 2009 v 12:40 |  Zajímavosti o arabských koních
Pro většinu lidí je francouzský národní hřebčín Pompadour synonymem Eugena Gayota , otce chovu anglo-arabských koní. Anglo-arabové vskutku hrají hlavní roli i dnes, zatímco zastoupení čistokrevných arabských koní se zmenšilo na stádo tří nebo čtyř klisen a několika plemeníků.
Hřebčín byl založen v 18.století roku 1874 byl zrušen a do tří let znovu založen. Když se stal roku 1843 ředitelem Eugene Gayot (navzdory tomu, že byl v Pompadour teprve tři roky), začala jeho nová éra. gayot měl jasný cíl chovu použitelných koní s výhodami obou plemen: zdraví, vitalitu a vytrvalost čistokrevných arabů a větší tělesný rámec anglických plnokrevníků. Za tímto účelem šlechtil plnokrevné klisny s arabskými hřebci, jmenovitě s Massoudem a Aslanem importovaných z Portes ze Sýrie. malé stádo čistokrevných arabských klisen bylo chováno také. Z nich byla pravděpodobně nejvíce známá Nichab, taktéž importovaná z Portes ze Sýrie: mezi lety 1825 a 1845 měla 15 hříbat a z nich všichni hřebečci a 6 z 8 klisen - anglo-arabové stejně jako čistokrevní arabové - byli zařazeni do chovu. Gayot z ní byl nadšený a věnoval jí důstojný odkaz ve své knize o francouzském chovatelství (La France Chevaline), ne méně než 38 stran...
Dnes tvoří základnu chovných klisen zejména anglo-arabské , 1 - 2 plnokrevné a 3 až 4 čistokrevné arabské klisny. Arabské klisny jsou poloviční sestry Noble Dame (Nadji x Nefta) a nasse de Loyre (Djelfor x Nefta) . Původ Nefty sahá k Aidse narozené 1870 a importované do francie roku 1873. Dále je to klisna Best Line (Djelfor x Bergeronnette) v linii směřující k Walse, syrské klisně z linie Jelfetale el Deheoua narozené roku 1874 a Gloria Deo (Nuits St. Georges x Gora) s původem sahajícím k Arce, hnědce linie Djalfa narozené roku 1879 a importované 1880. Žádná z linií těchto současných čistokrevných arabských klisen nesměřuje do doby pana Gayota, protože Pompadour koupil reprezentanty těchto linií teprve nedávno.

Obnovení chovu čistokrevných arabů v 80. letech
V padesátých a šedesátých letech museli čistokrevní arabové běhat dostihy spolu s anglo-arabskými koníky. Vzhledem k této nevýhodě zájem o čistokrevné araby opadl a Pompadour tento chov drasticky zredukoval. Ale i přes krizi uchoval několik cenných linií, ačkoli pouze pro chov anglo-arabů. V 80. letech , kdy byly dostihy čistokrevných arabských koní opět ve středu zájmu a cena těchto koní se zvedla desetkrát. V Pompadouru vynaložili síly na obnovení chovu čistokrevných arabů založeného na liniích dobrých pro sport, dostihy a přehlídky. Potvrdila se tak síla těchto koní a jejich dobrý charakter, obzvláště potomků St. Laurenta. V současné době, kdy se o ně zvyšuje zájem, jsou tito čistokrevní arabští hřebci užíváni do chovu se všemi typy klisen, dokonce i s pouze průměrnými a přesto se vždy narodí kvalitní potomci. Ti jsou úspěšní a potvrzují tak výborné genetické předpoklady. Dle hesla " minulost je zárukou budoucnosti" se hřebčín snaží uchovat dobré atletické kvality chovu do budoucna a najít kompromis mezi dalším vývojem a tradicí - mezi moderními požadavky a zachováním starých krevních linií.

Současné chovné kmeny
Nejvíce je zde ceněna linie Nefty, která je matkou Jaffy du Berlais ( je matkou Cherifiena - národní hřebec), Abitiby a Jamana (oba soukromí plemeníci). Dále je Nefta matkou Nuitse St. Georges (národní hřebec), Nassy de Loyre (chovná klisna v Pompadouru) a Njewmana (soukromý hřebec). Z potomků Nassy de Loyre byly prezentovány dvě klisny - Nu Bleu a No More Doping, které mohou být v budoucnu zahrnuty do chovu. Ti, kteří očekávají "exotické hlavy", budou zklamáni. jsou to ale korektní koně s klidným tempramentem a jistými kvalitními "geny pro sport". Např. Nuits St. Georges, obecně známý jako otec dostihových koní, sám mnoho závodů včetně parkurů vyhrál.
Další důležitá linie je po Bergeronnette, která původem sahá k Bassale (alžírského původu). Její dcera Best Line a syn Beau Bar jsou v hřebčíně. Beau Bar narozený roku 2000 je dnes plemeníkem v Pompadour a je úspěšný především pro svůj výborný charakter. vyhrál tři dostihy a šestkrát se umístil druhý. Těmito úspěchy vydělal 48 300 euro. je posledním synem Djelfora, elegantní s krásným krkem.
Dalším hřebcem současně stojícím v La Riviere v Pompadouru (dříve zde byly ustájené klisny) je Tidjani. Je mu již 27 let a je to na něm znát. Má 556 potomků , z nich 71 uspělo na přehlídkách.
Třetí linií v pompadouru je linie Gory, kterou zastupuje její dcera Gloria Deo. Byly předvedeny dvě její dcery - Gauguin de la Riviere a Gold Metal, ale obě nedosahují kvalit zástupců linie Begeronnette.

Dobré místo pro život koně
vnitřní uspořádání Pompadouru je ideální pro chov koní a jejich trénink. V hlavní části hřebčína jsou tři komplexy stájí, kde jsou ustájeni chladnokrevní hřebci. Najdeme zde ale i Shagya hřebce Koheilana IV 462680 (po Koheilan IV a z matky po tobrok) z České republiky vedle arabo-berbera z Maroka.Okolí těchto stájí tvoří "Court d Honneur", kde jsou hřebci předváděni na ruce , pod sedlem i v zápřahu. Pro sportovní účely jsou k dispozici dvě arény a také krytá hala pro trénink a dostihová dráha je jen přes ulici. Jsou zde pořádány prestižní dostihy a závody , například CSO National 1, Francouzský šampionát CCE a Národní zkoušky mladých koní (CCE). vše pod dominantním hradem Pompadour, který zakoupil Ludvík XV pro svou ženu budoucí Markýzu de Pompadour.
Hřebčín v Pompadouru je jedno z nejkrásnějších míst a doufejme, že francouzská vláda ví, jaký poklad skrývá....
(dle zahraničních materiálů L. sodomková)
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kamila Kamila | 19. listopadu 2009 v 9:37 | Reagovat

Je hezké se dočíst , že i ve světoznámém hřebčíně máme zástupce z ČR přímo v chovu. vaše články jsou úžasné , že nás seznamujete s rúznými chovy i názory lidí, kteří jsou opravdovými odborníky. Proč nevychází Vaše články třeba v jezdectví nebo na Equichannelu? Tam si to mohlo přečíst daleko více lidí. Moc Vám fandím!

2 Kassey Kassey | 4. prosince 2009 v 12:16 | Reagovat

Já si také myslím, že je fajn vědět, že i v cizině se naši soukmenovci uplatní. Škoda jen, že se to více nevyužije v propagaci shagya-arabů.
Články vycházejí na našem blogu z toho důvodu, že jsou srdcem celého blogu. A o propagaci arabů nemá asi moc nikdo zájem.[1]:

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama