Hřebčín Reichshof - chovatelské dědictví

12. listopadu 2009 v 13:00 |  Zajímavosti o arabských koních


Tohle jméno bylo přes desetiletí synonymem pro objevení typu Shagya-arabů, vyšlechtěná Gazalem VII, nejdůležitější krevní linií současnosti. Hřebčín byl takříkajíc hřebenem nových časů Gazlana. Odsud vychází všichni chovní koně světa.
Majitelka Ruth Pack před pár lety zemřela. Ruth nejprve chovala trakeny. V roce 1976 koupila z hřebčína Ankum mladého Balatona a devítiletou Eboli, protože hledala dobrého jezdeckého koně. Tak poznala Shagya-araba a tahle rasa jí zaujala. se svým poradcem Dr. Gramatzkim začala vlastní chovný program, se kterým se dostala na špici. ten chov pochází od Gazal VII z Gazlan linie. Zakladatel linie byl Gazlan AV, hnědák z Babolny,kterého Ruth koupila r. 1976 v Madarsku. U Ruth tehdy už 23 letý Gazal přivedl na svět ještě dalších 19 synů a několik silných chovných klisen pro německý Shagya chov. Dalším přínosem pro hřebčín měli být bratři Balaton a Bartok z chovu Dr. Gramatzkiho. Také legendární šiml GazalVII stál v hřebčíně Ankum. Tak byly připuštěny klisny Pamina, Janet, Nicoletta, Silas a Siglavy z chovu baronky Wrangler. Silas dala Paladin, Pandora, hnědáka Jeremiase a Judith. Ruth vychovala celou dynastii od Gazal VII, její chovatelský cíl Shagya. Zvlášt úspěšná byla při kombinaci krve Gazal VII a O Bajan - černou klisnu z Babolny, která s Balatonem dala Odilia a Obeida, nebo r.1979 narozená Moira (po Amor) a Moldau ( po Gazal VII) , později převezena do Venezuely, připuštěna se Shahir - dala Moldau III, která vyhrála evropský šampionát. Od této pochází hřebec Nurad, královský vítěz, který stojí v Kanadě.
Bábolna se specializovala na egyptský typ plnokrevných arabů, v roce 1989 se spojili s Ruth a vzali si zpět Balatona a Amora. Do té doby prošel Balaton zkouškami a jako vítěz byl postaven na špici německého chovu. Zde zanechal 9 významných synů- Echnaton, Zoltan, zerbine, Edfu, Nicolo, Nisor, Archos, Baikal a angloaraba Eros.také 17 dcer např. Odibia, Obeida, Shalom, Minerva, Pandora. 1970 narozený Pamino v Madarsku, jehož syn vyhrál šampionát v Bábolně 2002, poloviční bratr Shaman vyhrál evropský šampionát, Odibia - vítězka šampionátu vyhrála i ISG CUP 2002 ve skocích.Pamino byl 1992 prodán do Švédska, tam ale byl málo využitý, proto byl odprodán zpět 1996 do bábolna, kde je dodnes. Do Bábolny prodali i Paminu , několikanásobnou vítězku, která dala několik elitních potomků.
Koncem 80.let začala Ruth sérii "OUTCROSS" rumunské Tatjany (nar. 1976), která dala velmi kvalitního Tiberio.
I díky Ruth Pack je dnes Shagya velmi kvalitním plemenem, je to dědictví, za které vděčíme Ruth. I po její smrti by bylo dobré ,aby chovatelé zachovali krevní linii Gazala i pro budoucnost.
dle zahraničních materiálů Marie Kysely, Linz


" Já Vám furt říkám, že i my Shagyové se umíme nosit stejně jako naši pouštní předci!"
foto: Zuzka Telcová
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama