Chov pro výkonnost

11. září 2009 v 14:34 |  Zajímavosti o arabských koních
Nelly Philippot začala arabské koně chovat v roce 1975 na své dvanáctihektarové farmě Haras du Moirmonay v Arvillu v Belgii. Začala se dvěma klisnami - Priscou, dcerou Tamerlan (SU) a Rissanou z klasické anglické linie. V následujících letech se svým manželem koupila či pronajala další čtyři klisny, které napomohly založení chovu. Těmto klisnám se narodilo sto dvacet pět hříbat. Vybíráním příslušných hřebců v západní Evropě byla generace od generace kvalitnější. Třicet klisen a devět hřebců (nyní zredukovaných na čtyři) byli vybráni jako nositelé chovného programu, který je význačný rozmanitostí krevních linií. Tyto linie zahrnují čistou ruskou, polskou, rusko-egyptskou, rusko-anglickou a španělsko-egyptskou krev.jediný kůn , který se na farmě nenarodil, je hřebec Kniazj (Naslednik x Kipuchaia Pomeranets). Dostal se sem z Terska. Je ve svých třiceti tří letech ve výtečné kondici. Od roku 1990 Moirmonay vlastní licenci jako chovná stanice AI. Nelly Philippot přivítá k osmdesáti klisnám za sezonu, včetně jiných plemen, mluví mnoha jazyky,organizovala dřívější vytrvalostní jízdy v Belgii, dvě společenské události "Arabissimo".Současně vede Klub dostihů arabských koní v Belgii ( Arab Horse Racing a Club), je členem rady Mezinárodní Federace dostihů arabských koní (International Federation of Arab Horse Racing), je instruktorkou pro začínající rozhodčí v Belgii, pořádá semináře o náplni práce rozhodčích a o obchodování na výstavách arabských koní.Je také ECAHO rozhodčí.
Do roku 1990 se dobře uvedla na chovatelských výstavách, především s koníky z prvních generací svého chovu: Ummi- Ghada (Ghibli GB x Prisa B) je mezinárodní vítěz své třídy ve Vlimmerenu roku 1979, stejně tak Dikra Estasha ( Ibn Estasha x Zahira) v Ostendu roku 1987. Zatin el Usn ( Kilimandjaro x Prisa) je národní šampion roku 1981, Tamira (Aaber EAO x Medea SU) vícemistr juniorského evropského šampionátu roku 1979.
Roku 1988 absolvovala několik kurzů pro rozhodčí, včetně rozsáhlých teoretických seminářů na veterinárních fakultách v Ghentu a Utrechtu. Díky velmi dobrým známkám se stala rozhodčí pro Holandsko a Belgii v roce 1990.
Když se nelly začala věnovat funkci rozhodčího , přestala z etických důvodů vlastní koně vystavovat. Roku 1995 uspěla na své první zkoušce ECAHO v Seville. Od té doby dělá rozhodčí od Finska po jižní Afriku, od Anglie po Jordánsko.
V prvních letech chovatelství většinu cizích hřebců , které do chovu použila, potkala předtím na výstavách. Dodává, že dnes je naděje, že na výstavě naleznete skutečně atletického koně, menší. Dnes mají vystavovaní koně nohy tak elegantní , že by těžko dokázaly nějaký výkon.Když se zúčastníte kurzu pro rozhodčí, dozvíte se všechno o morfologických chybách, ale nic o této fyziologické slabosti.Např. šlachy nemůžou být hned vedle dutých kostí nebo noha zúžená těsně pod "kolenem". Proč? Ty nejméně trénovatelné části koně jsou pak minimálně zásobeny vodou,takže koník s tímto nedostatkem nebude schopen zátěž kompenzovat ani při vhodném tréninku a je náchylný ke kolapsům.

Typ arabských koní se za posledních dvacet let zlepšil
Nelly připouští, že díky přehlídkám udělaly za posledních dvacet let typy arabů - všeobecná krása a schopnost ukázat se - mílové kroky vpřed. Známky se na přehlídkách ve všech kategoriích kromě kategorie nohou zvedly, a zvedl se také počet koní, kteří dostávají vysoké známky.Na neštěstí se mnoho chovatelů přestalo souteží účastnit, protože cítí, že hon za extrémním typem snižuje atletické schopnosti, pro které byl arab původně vyšlechtěn. Jako rozhodčí Nelly doufá, že přispěje ke zlepšení chovu a také oslovila ostatní rozhodčí, aby se chovali poučně. Ráda by více sdílela informace s lidmi "né rozhodčími". Nižší, regionální kola výstav by bylo možné využít pro předávání zkušeností majitelům a chovatelům. Zatím se to ale neděje. Lidé by neměli být od vystavování odrazováni, ale také by špatní koně neměli dostávat dobré známky. Rozhodčímu by mělo být umožněno udělit nízké známky a pak vysvětlit majiteli a chovateli proč a jak se mohou zlepšit. Koně by neměli být chováni jen k zaplnění veterinárních klinik.

Neměli bychom se specializovat na různé poddruhy
S narozením prvního hříběte v Moirmonay udělá Nelly rozhodnutí, že chce chovat pouze "dokonalé" arabské koně - krásné, atletické a všestranné. Rozhodnutí spnila- Shab Rahhal vyhrál Národní šampionát mladých hřebců roku 1978 v Belgii a dvakrát Šampionát starších hřebců v letech 1980 a 1981. Mezi výstavami ho Nelly používala jako "velvyslance" arabských koní a jezdila s ním při každé příležitosti. Nakonec se stal šampionem v Laglandu na začátku osmdesátých let.
Koně z Moirmonay jsou exportováni do celého světa, do Japonska - drezurní koník Kunuz (Kniazj SU x Nuna SU) , do Argentiny pro polo a do SAE ,Jordánu, Quataru a Saudské Arábie pro endurance.
Roku 1998 se tři koně narození Moirmonay účastnili světového šampionátu na vytrvalostní trati 160 km v Dubaji (pro Belgii, Jordán a Turecko). V roce 2002 měl belgický vytrvalostní tým dva koně z tohoto chovu. Jeden z nich, Fidji, pátý na Evropském vytrvalostním šampionátu v roce 2003, byl roku 2005 opět vybrán pro světový šampionát. Sabra, valach částečně po Kniazj, vyhrál roku 2003 Evropský skokový šampionát všech plemen poníků v Irsku. Kzachir Ali MMN ( Czachar x Zahira) byl v dostizích druhý nejlepší dostihový arab belgického chovu v letech 1995- 1996, než byl prodán do SAE pro vytrvalost.
Nelly říká : "Snažím se přidat ruku k dílu na výstavách, dostizích i jiných sportech. Musíme udržet arabské koně tak všestranné , jak byli původně šlechtěni a né je vyšlechtit do různých poddruhů".
dle zahraničních materiálů L.Sodomková
 

14 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Jana Jana | 14. září 2009 v 13:59 | Reagovat

Opět fantastický článek, jen tak dál!

2 kamila kamila | 16. září 2009 v 12:53 | Reagovat

super článek, opět spousta poučení, super blog.

3 Kamča Kamča | 29. září 2009 v 15:08 | Reagovat

Moc dobré článečky, moc pěkný blog

4 Kassey Kassey | 29. září 2009 v 16:36 | Reagovat

Díky za slova chvály na články, určitě budou další.

5 Jarka Jarka | 26. října 2009 v 14:10 | Reagovat

Velmi opoučný článek, celkově blog patří k tomu nejlepšímu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama