POD POVRCHEM

4. srpna 2009 v 14:24 |  Zajímavosti o arabských koních
Mnoho lidí si dnes kupuje arabské koně bez znalosti jejich původu, případně se o něj ani nezajímá. Původ koně je ale víc než jen kus papíru - nabízí nám pohled do minulosti a předpoklady do budoucnosti. Prozkoumání minulosti může být velmi užitečné. je důležité znát chyby předků a neopakovat je. To platí všude i v chovu koní!

U arabských koní se situace za několik posledních desetiletí radikálně změnila. Současní chovatelé a majitelé koní jsou naprosto odlišní od chovatelů a majitelů před sto, padesáti či dokonce dvaceti lety. Pochází z různých prostředí a mají různé cíle a názory. Chovatelství vypadá tak jednoduše, že jakýkoli nezkušený člověk získá pocit, že se může okamžitě stát chovatelem. Prostuduje výsledky přehlídek. Zjistí, co je v dnešní době úspěšné a co je potřeba zlepšit. Případně najde radu profesionála a ten ví, co je právě aktuální. Poté si koupí klisnu šampiónku a zařadí ji do chovu se šampionem.Musí tak přece získat hříbě šampiona... Co může být jednodušší?

Kéž by to všechno bylo tak snadné. Přirozeně má tato metoda určité procento na úspěch. Ovšem tato metoda si ani nezaslouží, abychom ji nazývali "chovatelstvím". Chov koní zahrnuje mnohem víc. Určité znalosti posuzování koní jsou výhodou a alespoň dostatečné porozumění jízdě na koni je důležité pro správné spojení vzhledu koně a funkce jeho těla. Koně chovaní způsobem popsaným v úvodu většinou nesplní to, co se od nich očekávalo. V lepším případě skončí jako "koně pro volný čas".

Dále má vliv spoustu dalších faktorů. Genetická výbava koně se nazývá genotyp. Je to jeden z nejdůležitějších faktorů, který je zodpovědný za vzhled /fenotyp/ koně, jeho chování, zdraví atd. Některé jeho složky se ale nemusí realizovat a jen se mohou /a nemusí/ předat do dalších generací.

Každý kůň má určitý původ, a to mnohem delší než je uvedeno v jeho průkazu. Původ čistokrevných arabů často sahá daleko před 19. století. Je jisté, že pokud se zeptáte chovatelů, popsaných v úvodu, do jaké rodiny jejich kůň patří /jakého je původu/, dostanete jako odpověď - překvapený výraz. Proč by se měl člověk zaměřovat na všechna jména v celém rodokmenu? Dokonce i někteří experti tvrdí, že můžeme s radostí zapomenout na všechny koně, kteří v rodokmenu vystupují dřív než ve čtvrté či páté generaci.

Je velmi jednoduché tuto teorii vyvrátit. Každý kůň dědí geny od obou rodičů, kteří opět zdědili geny od obou rodičů,atd. Například SCID gen nebo gen pro vypouklý profil některých Shagya-arabů, kteří mají velmi daleko ve své linii původu lipicána, přešel na mnoho generací a často nepozorován. A proto tolikrát získáte koně, který se vůbec nepodobá svým rodičům, ale vypadá jako přesná kopie svých dávných předků. Proto se v polských liniích dokonce po mnoha generacích značkových hnědáků a šimlů čas od času objeví ryzák se světlou hřívou a bílýma nohama. Egyptští a angličtí koně zase mají "lidské oko" jako jejich zakládající klisna Rodania. Ruští arabové klušou jako jejich předek Berk, mají oči po Bairactarovi a někdy mají ploché čelo po francouzských předcích /ti to získali po Dénousté/. A tak bychom mohli pokračovat dál.

Dříve každý chovatel arabů automaticky znal původ a předky svých koní. Díky tomu byl schopen posoudit pravděpodobnost a rizika jejich chovu.Pokud se zajímáte o více než jen o to, co lze vidět, vyhnete se nepříjemným překvapením. I když budete mít potřebné znalosti, nevyhnete se určitým rizikům. Ale aspoň budete schopni stanovit pravděpodobnost, že získáte hříbě, jaké očekáváte.
Jak se říká: "nic pochází z ničeho, kořeny nerostou z ničeho a bez minulosti není přítomnost".

Dle zahraničních materiálů L.Sodomková
Chov koní vážně není žádná sranda a já myslela, že je to tak jednoduchý.
 

13 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 loulie* loulie* | Web | 5. srpna 2009 v 16:22 | Reagovat

Ahoj super blog spřatelis?

2 Kassey Kassey | 5. srpna 2009 v 22:34 | Reagovat

[1]: Děkuji za slova chvály,jsem ráda, že se líbí. A pište své názory moc mě to zajímá.

3 Evka Evka | 6. srpna 2009 v 14:06 | Reagovat

Moc pěkný článek, bude jich více?

4 Kassey Kassey | 6. srpna 2009 v 14:22 | Reagovat

[3]:Jak bude vycházet čas u paničky, tak tu budou postupně vycházet články o nás arabáčkách. Mám radost , že se líbí a uvítám více reakcí. Dík moc

5 Jana Jana | 9. září 2009 v 13:48 | Reagovat

Moc pěkný blog a bomba fotky i s komentářem

6 Jana Jana | 16. září 2009 v 12:56 | Reagovat

Moc hezký článek a pravdivý.

7 Kassey Kassey | 29. září 2009 v 16:29 | Reagovat

Děkuji a jsem ráda, že se líbí - líbím!

8 Božena Božena | 26. října 2009 v 14:14 | Reagovat

Chovám koně a musím říct, že po dlouhé době jsem se "osvěžila" při čtení článků- jsou perfektní a pokochala krásnými fotky. Jen tak dál.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama